Committees

2020 Louisiana Historical Association

Committee Appointments

(click on the committee name to download a full description)

Board of Directors

3yr Appointment

  • Elaine Thompson (23)
  • Nolan Eller (23)
  • Justin Nystrom (23)
  • Faye Phillips (23)
  • Henry Roberston (24)
  • Marianne Fisher-Giorlando (24)
  • Kristin Condotta Lee (24)
  • Christopher Stacey (24)
  • Eva Baham (25)
  • John Bardes (25)
  • Robert Caldwell (25)
  • Adam Fairclough (25)
  • Paul Hoffman, Ad-hoc Member

Executive Committee

Annual Appointment

  • Charles Pellegrin, President
  • Dan Usner, Vice President
  • James Wilson, Secretary-Treasurer
  • Michael Martin, Managing Editor
  • Marianne Fisher-Giorlando
  • Justin Nystrom

Nominations Committee

Annual Appointment

  • Sam Hyde, Chair
  • John Sacher
  • Marianne Fisher-Giorlando
  • Karen Leathem
  • James MacDonald

Program Committee

Annual Appointment

  • Michelle Riggs-Waller, Chair
  • Brian Mitchell
  • Ian Beamish
  • Ralph Brown
  • Christy Garrison-Harrison

Charter & Bylaws Committee

2yr Appointment

  • Fernin Eaton, Chair (23)
  • Laura McLemore (23)
  • Mark Roudané (23)
  • Faye Phillips (24)

Membership Committee

2yr Appointment

  • Amanda McFillen, Chair (24)
  • Jari Honora (23)
  • Sharlene Sinegal-DeCuir (23)
  • Gary Joiner (23)

Archives & Records Committee

3yr Appointment

  • Leon Miller, Chair (23)
  • John Kennedy (24)
  • Cheylon Woods (25)
  • Clifton Theriot (25)

Kemper Williams Prize Committee

3yr Appointment

  • Jason Wiese, Chair – Permanent Appt.
  • Kevin McQueeney (23)
  • Jessica Johnson (24)
  • Justin Nystrom (25)

Hugh Rankin Prize Committee

Annual Appointment

  • Dan Usner, Chair
  • Gene Smith
  • Luara Rosanne Adderley
  • Michael Martin (Ex-Officio)

McGinty Award Committee

2yr Appointment

  • V. Elaine Thompson, Chair
  • Janet Allured (23)
  • Brady Banta (24)

LHA Fellows Committee

3yr Appointment

  • Virginia Gould, Chair (23)
  • John Rodrigue (24)
  • Charles Vincent (25)

Investments Committee

5yr Appointment

  • Paul Hoffman, Chair (27)
  • Virginia Gould, (26)
  • Lawrence Powell (27)
  • Henry Robertson (27)
  • John Rodrigue (27)
  • Elizabeth Skilton (27)
  • James Wilson
    Ad-hoc Voting Member

Committee on Teaching History

3yr Appointment

  • Howard Hunter, Chair (25)
  • Paul Wilson (23)
  • Wanda Jackson (24)
  • Jim Rogers (25)
  • Chris Chandler (25)

Phi Alpha Theta Committee

3yr Appointment

  • V. Elaine Thompson, Chair (25)
  • Robin Hermann (25)
  • Stuart Tully (25)

Publications Committee

3yr Appointment

  • Michael Martin, Managing Editor
  • Raphael Cassimere Jr. (23)
  • Theodore Foster (23)
  • Jennifer Ann Venable (23)
  • Don Hernandez (24)
  • Greg Robinson (24)
  • Shannon Frystak (24)
  • Keith Finley (25)
  • Kevin McQueeney (25)
  • Natasha McPherson (25)

Glenn R. Conrad Prize Committee

Annual Appointment

  • Christopher Stacey, Chair
  • Nathaniel Means
  • Evelyn Wilson

Ad Hoc Committee

Information and Technology Committee

  • Henry Robertson
  • Jim Rogers
  • Jerry Sanson
  • Christopher Stacey